Germánský futhark prostý nebo také starší futhark je jedním ze způsobů zápisu runových znaků. Jedná se o nejstarší runovou abecedu a jeho název je odvozen od zvuku prvních run F, U, Th, A, R, K. Germánský futhark obsahuje 24 run, které jsou rozděleny do tří skupin po osmi znacích, tzv. aettů psáno též ætt. Aetty se nazývají po bohu, jemuž jsou zasvěceny, první je Freyův aett, třetí je Týrův aett, nebo podle první runy druhý je Hagalaz aett.
Každá runa má svůj název, zvolený tak, aby reprezentoval zvuk příslušné runy. Rekonstruované názvy ve starogermánštině byly vytvořeny na základě jmen jednotlivých run v pozdějších runových abecedách a souvisejících jmen písmen gótského písma. U většiny názvů se jejich rekonstrukce opírá o jistotu, že se nacházejí jak u gótských písmen, tak u anglosaského futharku i u severských run. Názvy pocházejí ze slovníku každodenního života i mýtů; některé jsou neutrální, některé pozitivní a některé negativní:
FREY aett, HAGAL aett, TYR aett - název je odvozen podle první runy ve skupině. Přidána jedna Ódinova runa Wyrd jejímž prostřednictvím lze lépe získat odpověď na otázku, zda bude volba, kterou musíme provést, správná nebo která z dalších možností bude nejlepší. Odpověď na tyto otázky získáte kontaktem s vaším Vyšším Já. Wyrd - 25.runa osudu, nemá žádné spojení s bohy, rostlinami nebo zvířaty.